Driska ali diareja je pogosta in neprijetna težava, ki pa jo lahko s pravilnim pristopom dobro preprečujemo in zdravimo.

It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

Driska ali diareja je neprijetna zagata, ki nas lahko doleti v številnih okoliščinah: po uživanju neprimerne hrane, ko smo pod stresom, na potovanju... Kljub navidezni nepovezanosti teh situacij pa ima njihov skupni imenovalec – driska – lahko tudi skupno težavo oz. vzrok: neravnovesje črevesne mikrobiote.

Kaj je driska ali diareja?

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) kot akutno drisko označuje odvajanje mehkega do tekočega blata tri- ali večkrat dnevno. Po navadi akutna driska ni nevarna, pomembno je le, da nadomeščamo izgubljeno tekočino in soli. Sama po sebi lahko izzveni. Akutna driska naj ne bi trajala dlje kot 14 dni. Poleg »običajne« akutne driske poznamo tudi kronično drisko, ki je simptom kroničnih črevesnih bolezni, kot so Crohnova bolezen, vnetna črevesna bolezen in sindrom razdražljivega črevesja.

V tem članku bomo spoznali akutno drisko, njene simptome, vzroke ter nasvete, s katerimi jo lahko omilite in jo pomagate preprečiti v prihodnje.

Dejavniki za nastanek in vzroki akutne driske

Poleg spremenjene sestave in oblike blata lahko drisko spremljajo tudi vročina, bruhanje ali druge prebavne težave, kot so napihnjenost, napenjanje ter nelagodje in bolečina v predelu trebuha.

Dejavniki za nastanek akutne driske:

  • virusne ali bakterijske okužbe,
  • nezdrava vsakodnevna prehrana (npr. prehrana, bogata z nasičenimi maščobami, določenimi umetnimi sladili),
  • slaba razgradnja določenih živil (ljudje z netoleranco na laktozo ali gluten),
  • določene alergije (npr. na oreščke),
  • uživanje določenih zdravil (npr. antibiotikov, odvajal),
  • stres, npr. pred pomembnim nastopom, razgovorom za službo ali zahtevnim izpitom, s katerim se vsaj enkrat letno sreča vsak peti Evropejec,
  • hormonske spremembe (npr. menstruacija).

Pri velikem deležu zgoraj naštetih dejavnikov pa je pravi vzrok za nastanek driske porušenje črevesnega mikrobnega ravnovesja ali disbioza.

Disbioza in driska

Disbioza je strokovni izraz za porušeno ravnovesje v črevesni mikrobioti.

lamp-rounded

Izraz, ki bi ga zaradi svojega zdravja morali poznati vsi

Disbioza vpliva na črevesne težave, lahko pa tudi na srčno-žilne bolezni, debelost, alergije ter psihološke motnje, kot sta tesnoba in depresija.

V našem črevesju se nahaja kompleksen biološki sistem, sestavljen iz več 10 trilijonov celic – črevesna mikrobiota. V njej živijo številne koristne bakterije, ki imajo pomembne naloge: vplivajo na delovanje in zgradbo črevesja, na razvoj in delovanje imunskega sistema ter pomagajo presnavljati zaužito hrano. Poleg njih najdemo tudi škodljive bakterije, ki pa nam v manjših količinah niso nevarne.

Večino časa so koristne in škodljive bakterije v ravnovesju. Če pa se to ravnovesje poruši, se lahko pojavijo prebavne motnje, kot so driska, napenjanje, želodčno-črevesno nelagodje, bolečine v trebuhu ali celo hujše zdravstvene težave.

Napihnjenost in napenjanje: neprijetni, a tudi rešljivi prebavni motnji

Prebavne motnje nas presenetijo, ko si jih najmanj želimo. Večino lahko preprečimo sami.

Je driska lahko nevarna?

Driska sama po sebi običajno ni nevarna, lahko pa so nevarne njene posledice.

Ob driski oz. diareji se močno poveča izločanje vode skozi črevesje (kar občutimo kot mehko ali tekoče blato), ob tem pa se poslabša razgrajevanje in vsrkavanje hranilnih snovi iz zaužite hrane.

Največja nevarnost driske je zato dehidracija. S povečanim izločanjem vode se namreč izločajo tudi življenjsko pomembni elektroliti, ki so nujni za pravilno delovanje človeškega organizma.

Zato je prvi in najpomembnejši ukrep pri akutni driski nadomestitev izgubljene tekočine in elektrolitov.

To lahko dosežemo tudi s pitjem rehidracijske raztopine, zlasti če opazimo znake dehidracije: žejo ter suhe ustnice in usta. Ob tem pa je potrebno poudariti, da z rehidracijo driske ne zdravimo, ampak le preprečujemo škodljive posledice (dehidracijo).

lamp-rounded

Kdaj je treba zaradi driske obiskati zdravnika?

Zdravniško pomoč morate poiskati v naslednjih primerih:

  • če drisko spremljata visoka vročina in splošna slabost,
  • če ni mogoče zaužiti dovolj tekočin,
  • če traja dlje od enega tedna,
  • pri otrocih, mlajših od 6 let,
  • pri nosečnicah ali doječih materah,
  • pri ljudeh, ki uporabljajo zdravila za odvajanje vode (diuretike).

4 razlogi, zakaj ob antibiotiku vedno jemati probiotik

Antibiotiki rešujejo življenja, a hkrati prinašajo neželene učinke, ki pa jih lahko preprečimo.

Kako ustaviti drisko po naravni poti?

sl-article1-2

Ker je vzrok driske ali diareje v mnogih primerih isti (disbioza – porušeno črevesno ravnovesje), so v večini primerov potrebni podobni ukrepi.

Če se pogosto soočamo s črevesnimi težavami, si lahko pomagamo z naslednjimi nasveti:

  • jejmo manjše obroke,
  • izogibajmo se hrani, ki nam povzroča težave,
  • redno si umivajmo roke, zlasti pred hranjenjem,
  • poskrbimo za krepitev črevesne mikrobiote (npr. z uživanjem pre- ali probiotikov).
lamp-rounded

Preprečite drisko na potovanju

Na potovanjih smo bolj dovzetni za »tuje« bakterije, a s probiotiki lahko potovalno diarejo pomagamo preprečiti.

Kakšna je pravilna dieta pri driski?

Pomembno vprašanje – kaj jesti, ko imamo drisko? Ali smemo med trajanjem driske jesti kot običajno, moramo svojo prehrano spremeniti ali se celo postiti?

Glede na to, da naše telo med drisko izgublja pomembne hranilne snovi, je jesti priporočljivo – če nam hrana tekne, jejmo. Prav tako naj se otroci normalno dojijo. Dobro se obnese hrana s čim manj vlakninami, na primer kuhan riž ali kuhan krompir, ovseni kosmiči pa tudi naribano jabolko ali banana. Dobro se je izogniti mastni in močno začinjeni hrani, kavi, alkoholu, gaziranim pijačam, sadnim sokovom in mlečnim izdelkom, ki vsebujejo laktozo.

Driska in probiotiki za zdravljenje in preventivo

Poleg higienskih ukrepov in izogibanja hrani, ki povzroča drisko, je za preprečevanje in lajšanje driske dobro uživati tudi probiotične mikroorganizme.

Probiotiki lahko pomagajo pri vzdrževanju primernega črevesnega mikrobnega okolja in pomagajo pri ponovni vzpostavitvi ravnovesja med mikroorganizmi v črevesju. Poleg tega lahko probiotiki pri nekaterih vrstah driske (npr. antibiotični) skrajšajo njeno trajanje – tudi za 50 %.

Preventivno jemanje probiotikov vsaj nekaj dni za uravnavanje črevesne mikrobiote je smiselno:

  • ko se pojavi akutna driska v okolju, kjer smo zaposleni;
  • če je zaradi akutne driske po okužbi že zbolel družinski član;
  • če smo namenjeni na počitnice v kraje z drugačnimi higienskimi razmerami oz. smo že tam;
  • če se pogosto neredno in zlasti nezdravo prehranjujemo.

Linex® Forte: probiotik pri driski in prebavnih motnjah

Zdravila blagovne znamke Linex® so edina probiotična zdravila brez recepta* v Sloveniji.

Linex® Forte vsebuje več kot 2 milijardi probiotičnih bakterij, ki pomagajo ponovno vzpostaviti porušeno ravnovesje med koristnimi in škodljivimi bakterijami v našem črevesju. Koristne bakterije v Linex® Forte so skrbno izbrane naravne probiotične bakterije L. acidophilusLA-5®, in B. animalis subsp. lactisBB-12®.

Kako probiotik LINEX® FORTE s sevoma LA-5® in BB-12® pomaga pri akutni driski

PREPREČEVANJE ZDRAVLJENJE
  • z uravnavanjem črevesne mikrobiote lahko izboljša prebavo različnih sestavin hrane,
  • pomaga varovati črevesno sluznico pred naseljevanjem škodljivih bakterij,
  • preprečuje razraščanje škodljivih mikroorganizmov in spodbuja obrambno sposobnost imunskega sistema.
  • pomaga pri vzpostavljanju naravnega ravnovesja v črevesju,
  • preprečuje razrast škodljivih bakterij,
  • uravnava porušeno črevesno mikrobioto in tako ustavlja drisko (čas trajanja antibiotične driske lahko skrajša za polovico).

Gre za koristne bakterije, ki blagodejno vplivajo na naše črevesno zdravje, posledično pa lahko vplivajo tudi na počutje. Kombinacija obeh vrst bakterij je pomembna tudi zato, ker lahko poselijo celotno črevesje: laktobacile v večji meri najdemo v tankem črevesu, bifidobakterije pa se bolje počutijo v debelem črevesu.

Driska nas lahko preseneti takrat, ko si jo najmanj želimo. A na srečo lahko situacije, v katerih se pojavi, predvidimo vnaprej in svoje črevesje pravočasno okrepimo s probiotikom Linex® Forte – s čimer lahko hkrati poskrbimo tudi za njen krajši in manj neprijeten potek.

* Centralna baza zdravil II (dostopno na http://www.cbz.si/cbz/bazazdr2.nsf/Search/$searchForm?SearchView, zadnji dostop 13. 12. 2021)

LA-5® in BB-12® sta zaščiteni blagovni znamki podjetja Chr. Hansen A/S.

Uporabljena literatura:

  1. Diarrhoeal disease [Internet]. Who.int. 2020. https://www.who.int/en/news-room/fact-sheets/detail/diarrhoeal-disease (zadnji dostop 9. 11. 2020).
  2. Acute Diarrhea | World Gastroenterology Organisation [Internet]. Worldgastroenterology.org. 2020. http://www.worldgastroenterology.org/acute-diarrhea-in-adults.html (zadnji dostop 9. 11. 2020).
  3. Heyman MB. Lactose Intolerance in Infants, Children, and Adolescents. Pediatrics (Review). 2006; 118 (3): 1279–1286.
  4. WebMD. Food Allergy, or Something Else? http://www.webmd.com/allergies/foods-allergy-intolerance#1 (zadnji dostop 18. 11. 2020).
  5. Sanders ME. Clin Infect Dis. 2008; 46: 58–61.
  6. Fossey MD, Lydiard RB. Anxiety and the gastrointestinal system. Psychiatr Med. 1990; 8(3): 175–186.
  7. Acute diarrhea in adults and children: a global perspective. 2012. http://www.worldgastroenterology.org/guidelines/global-guidelines/acute-diarrhea/acute-diarrhea-english (zadnji dostop 11. 11. 2020).
  8. Zhang YJ et al. Int Journ of Mol Sci. 2015; 16(4): 7493–7519.
  9. NIJZ. Driska in bruhanje kot posledica okužbe črevesja. 3. 2. 2015. http://www.nijz.si/sl/driska-in-bruhanje-kot-posledica-okuzbe-crevesja (zadnji dostop 30. 11. 2020).
  10. Medscape: Diarrhea. 31. 10. 2018. https://emedicine.medscape.com/article/928598-overview#a6 ( zadnji dostop 11. 11. 2020).
  11. Pisk N. Samozdravljenje. Priročnik za bolnike. Ljubljana, SFD. 2011; 128–129.
  12. McFarland LV. Travel Med Infect Dis. 2019; 27: 11–19.
  13. Sanders ME et al. Gut. 2013; 62: 787–796.
  14. Bhalla A. ACCP. 2011; Chicago, Illinois.
  15. Chatterjee S et al. JAPI. 2013; 61: 708–712.
  16. Sharifi-Rad et al. Medicina. 2020; 56, 433.
  17. Boulange C et al. Genome Medicine. 2016; 8: 42.
  18. Clarke G et al. Pharmacol Rev. April 2019; 71: 198–224.

SI2112296662
Informacija pripravljena december 2021